Desková hra Asimilace

2012

Vždy jsem si rád hrál. Pandemic mě zaujal svou možností kooperace, jež hráčům umožňuje spolupracovat proti samotné hře. Velmi rychle jsme jako fanoušci přišli na možnost jejího předělání do startrekového vesmíru. Proti čemu jinému by se měli hráči spojit než proti největší hrozbě Federace, Borgům. Děj se samozřejmě neodehrává pouze na povrchu Země, ale všichni společně musí ochránit celou naši galaxii Mléčnou dráhu.

Místo pěti kontinentů je herní plán rozdělen na 4 kvadranty. V každém kvadrantu je 12 planet. Názvy planet, stejně jako jejich umístění na herním plánu vycházejí primárně z publikace Star Trek: Star Charts, ale byly provedeny drobné korekce s ohledem na informace z Memory Alpha. Cestovat mezi planetami lze samozřejmě impulsem, warpem, ale je možné využít i slipstream, transport nebo jedinou známou stabilní červí díru. Hra je určena pro 2 - 6 hráčů a zabere asi 1 hodinu.

Princip hry je jednoduchý. Borgové se šíří galaxií a hráči musí galaxii před borgskou hrozbou ochránit. Nejdříve s krychlemi bojují jednotlivě na orbitách planet, zároveň staví výzkumné stanice a snaží se vynalézt pro každý z kvadrantů plošnou obranu. V boji s Borgy jim kromě vzájemné pomoci pomáhají i speciální karty. Úspěch ve hře závisí z části na umu hráčů a z části na štěstí. Borgové čas od času provedou neočekávaný útok a po každém takovém útoku se obtížnost hry zvýší. Díky použití karet je hra variabilní a nabízí několik úrovní obtížnosti.

Stejně jako herní plán, i karty jednotlivých planet jsou upraveny tak, aby vizuálně odpovídaly podobě, v jaké je známe ze seriálu. Design celé hry je laděn do stylu LCARS, obrázky lodí jsou převzaty ze hry Star Trek Online. Herní mechanizmy včetně efektů speciálních karet víceméně odpovídají původní hře a jejím rozšířením. Pro první verzi hry jsem ručně vytvořil i úschovný box s přihrádkami pro karty, figurky lodí a další žetony. Pro poslední verzi hry mi kamarád Margh vytvořil 3D tiskem tematické herní figurky i stanice. Modely k 3D tisku snad časem budou přiloženy k herním podkladům.

Všechny podklady pro tisk včetně pravidel si můžete stáhnout ve dvou jazykových verzích níže. V zazipovaném souboru najdete vše potřebné pro vytvoření vlastní hry Asimilace. Tiskové podklady jsou připraveny na papíry velikostí A4 (pravidla, karty) a A3 (plán). Pro hraní však krom karet a hracího plánu budete potřebovat figurky (lodě - dle počtu hráčů), kameny (stanice - 6x) a tokeny (borgské krychle - 100x). Figurky a stanice si můžete vytisknout na 3D tiskárně díky souborům ve formátu STL, které dle mé hrubé představy vytvořil Margh (Made in Titan).

file_download Stáhnout česky file_download Stáhnout anglicky
(zip, 62 MB)