Odznáčky specialistů Hvězdné flotily

2010 - 2017

Odznáčková hra vznikla původně jednorázově v rámci dvoudenního výletu jako večerní program. Všichni dostali za úkol si připravit KPZ (Krabičku Poslední Záchrany) a prezentovat ji ostatním. Protože nebyla žádná lepší motivace, majitel nejlepší KPZ měl získat odznáček. Nakonec by bylo škoda neodměnit snahu ostatních a tak odznáček získali všichni. Díky tomu se hra přesunula na startrekový portál Trekkies.cz a začaly se vymýšlet další úkoly.

Z počátku byly jen praktické úkoly, které bylo potřeba nafotit a zaslat v žádosti e-mailem. S rostoucím počtem samotných odznáčků přibyly i další typy - teoretické testy, limitované odznáčky (např. pro prvních 15, kteří dosáhnou hodnosti kapitána), odznáčky za odměnu nebo odznáčky získatelné pouze na akcích a srazech. Aby byli hráči motivováni, získávali za sesbírané odznáčky hodnosti podobně jako ve Hvězdné flotile.

Jelikož žádostí přibývalo a manuální přidělování odznáčků bylo velmi časově náročné, postupně se veškerá funkčnost přesunula přímo na portál. S postupem času hráči dosáhli kapitánské hodnosti a bylo potřeba přehodnotit systém hodností a přidat hodnosti admirality. Získávání hodností nebylo závislé pouze na počtu odznáčků, ale také na získání jejich různých typů. Nemůžete se stát přeci kapitánem jen vyplňováním teoretických testů. Přibyly tak ještě speciální odznáčky, výletní odznáčky, tématické kolekce, soutěže, holoromány a obtížnější specializace, které umožnili hráčům vybrat si barvu obruby svého avataru na portále.

Stejně jako všechny lidské počiny i tato hra vzbudila nejen příjemné, ale i negativní emoce. Hráči se těžko smiřovali s tím, že pravděpodobně nesesbírají úplně všechny vyhlášené odznáčky. Postupem času se pro obrovskou náročnost hry podařilo do vytváření úkolů a testů zapojit i samotné hráče. Dnes mají odznáčky své nejaktivnější období již dávno za sebou a běží v podstatě v udržovacím módu, kdy dochází k vyhlašování dalších nových odznáčků pouze vyjímečně.

V roce 2010, kdy hra vznikla, mělo velmi málo hráčů mobilní telefon. Dnes mají všichni daleko jednodušší zábavu doslova na dosah ruky. Přesto pro mnoho hráčů odznáčky znamenaly možnost si při plnění úkolů zavzpomínat a oživit svou lásku ke Star Treku. Zároveň díky podnětu fanoušků bylo zorganizováno několik srazů a výletů, kde se měli hráči možnost setkat mezi sebou.

Trocha statistiky na závěr: Celkem bylo veřejně vyhlášeno 513 odznáčků. Po více jak osmi letech se do sbírání odznáčků zapojilo 800 hráčů, kteří dohromady získali téměř 27 000 odznáčků. Bylo zorganizováno 8 srazů a výletů. Obrovský dík patří nejen všem aktivním tvůrcům odznáčkových úkolů a testů, ale hlavně všem hráčům, které sbírání odznáčků tolik bavilo.