Borgský výklenek

2009

V rámci pořádání fanouškovských akcí CzechTREK jsme přemýšleli, čím návštěvníky akce překvapit a zároveň nalákat. Nechali jsme se inspirovat zahraničními akcemi, kde se fanoušci mohli fotit ve startrekových kulisách a rozhodli jsme se nějakou kulisu také vytvořit. Postavit můstek lodi samozřejmě nebylo reálné. Nakonec byl vybrán borgský výklenek, u kterého jsme si věřili, že jej dokážeme v časovém termínu několika měsíců postavit.

Po prvotním brainstormingu jsme přešli k plánování stavby, volby vhodných materiálů, předběžného propočítání nákladů a zjišťování dostupnosti kritické komponenty - plasma disku. Ten dorazil naštěstí s dostatečným předstihem, bohužel rozbitý. Bylo nutné ho reklamovat a doufat, že nový dorazí nerozbitý a včas.

Nosná konstrukce byla postavena z dřevěných hranolů. Hlavní tvary byly vyřezány z polystyrenu a polepeny novinovým papírem, který měl zamezit drolení. Na zadní část a detaily byl použit karton a různá víčka, vše opět pro zpevnění polepeno novinovým papírem. Nutno dodat, že polepování bylo časově nejnáročnější činností.

Dalším krokem bylo nastříkání všech částí základovou černou barvou. Následovalo dekorování všech částí několika vrstvami metalických barev. Přestože to na jednotlivých částech není úplně dobře vidět, výsledný efekt celého výklenku nebyl vůbec špatný.

Jednotlivé části nosné konstrukce byly vytvořeny rozebíratelné, abychom mohli výklenek snadno převézt a složit přímo na místě. Díly byly navrženy co nejvhodněji pro transport, jednoduché složení a opětovné rozložení. Montáž na místě, upevnění husích krků a retuš částí poškozených při převozu zabrala asi 45 minut.

Fanoušky akce hotový borgský výklenek opravdu potěšil. Vzhledem ke křehkosti použitého materiálu (papír a polysteren) musel být přístup k výklenku na CzechTREKu bohužel omezen pouze na čas organizovaného focení. Všichni návštěvníci si mohli nechat pořídit profesionální fotografii sebe ve výklenku. Na akci byla přítomna dokonce i Sedmá z Devíti.

Výklenek byl použit ještě na dalších akcích, ale před každou z nich musel být opraven. Přeci jen byl použit jednoduchý materiál s krátkou životností.